Egy egész kontinenst átszelő expedícióba fogott Palik Endre és lánya, Zsófi. 70 ezer kilométeres utazásra vállalkoztak, amit Észak és Dél-Amerikában tesznek meg a következő hónapokban. 

A világutazó páros már el is startolt Új-Fundland partjaitól, hogy Alaszkát és a Yukon folyót érintve átautózzon Kanadán, azután tovább haladjon az USA nyugati partja mentén - Kaliforniát is felfedezve - délnek, hogy Mexikón, Közép-Amerikán, Kolumbián, Ecuadoron és ott az Egyenlítőn, valamint Chilén áthaladva eljussanak a „világ végére” Ushuiaiba. Kitűzött céldátumuk nincs a visszaérkezésre. Inkább szeretnék alaposan megismerni azokat a vidékeket, amelyeket felkeresnek, ezért az sincs kizárva, hogy egyik-másik állomáson hosszabban is elidőznek.

Hajt bennünket a felfedezés vágya. Kisebb-nagyobb megszakításokkal 2018 óta úton vagyok, és örömmel vágok bele izgalmas kihívásokat tartogató vidékek feltérképezésébe a világ bármely pontján. Korábban is átalakított teherautókkal tettem meg a hatalmas távokat. Most is azzal megyünk a lányommal. Bár nem a legkomfortosabb így utazni, de annál nagyobb szabadságot ad, hogy mi döntjük el merre, mikor, meddig megyünk és mit fedezünk fel

– mesélte Palik Endre, aki bő hat éve szállt ki milliárdos forgalmat generáló csomagolóanyag-nyomdát üzemeltető vállalkozásából, hogy legfőbb hobbijának, az utazásnak szentelhesse az életét.

A 47 éves mérnök először 2018-ban indult öt hónapos expedícióra és járta be Kanadát és az Egyesült Államokat. Még abban az évben a Budapest-Bamako Rallyra is benevezett és 9000 kilométert vezetett a gambiai célig. 2019-ben már Dél-Amerikát vette célba, ahol féléven át rótta az úttalan utakat, amíg a koronavírus-járvány miatt félbe nem kellett szakítania a vadregényes kirándulást. 2022-ben pedig a Csontok útja várt rá Oroszországban, ahol a Jakutszkból Magadanba tartó 2500 kilométeres úton a mínusz 58 Celsius-fokos fagyot is megtapasztalhatta.

Hasonló dermesztő hidegben indult az idei expedíció is. A kanadai Halifaxban bőven mínusz 20 Celsius fok alatti hőmérsékleten kezdődött el a nagy utazás, amelyre Endrét elkísérte 20 éves lánya, Zsófi, aki mostanáig már maga is bejárt 22 országot és édesapjával is szívesen vállalkozik közös utakra. Korábban Skandináviába, illetve Dél-Amerikába utaztak hosszabb időre együtt. A kis csapatukban ő a tartalomgyáros, aki folyamatosan dokumentálja és megosztja a velük történteket az őket követő egyre nagyobb táborral.

Ezúttal egy olyan, lakóegységgel felszerelt Mercedes Unimog expedíciós teherautóval indultak neki a legyőzendő távnak, amit a várható kihívásokhoz igazítva építettek meg, hogy bírja a vadregényes tájakon, sokszor járatlan terepeken keresztül vezető és extrém időjárási viszonyok közt megteendő utat. A jármű kiköpött mása annak, amit a Matchbox is ebben a hónapban hozott ki, limitált példányszámú gyűjtői kivitelben. Talán ezért is adódott az ötlet, hogy az amerikai kisautógyártó cég támogassa expedíciójukat.

A Palik Expedition mögé azért is álltunk be, mert ahogy ez a vállalkozás, úgy a Matchbox is már több mint 70 éve a kalandokról, a felfedezés öröméről szól. Köszönhetően annak, hogy a Matchbox-autókkal generációk óta játszanak a gyerekek fantasztikus világokat, izgalmas kihívásokat teremtve a maguk számára. Endre és Zsófi pedig ezeket az élményeket most valóságban élik át egy olyan autóban, ami akár a Matchbox modellek közé is beillene

– mondta el Török Kata, a Matchbox márkát képviselő Mattel magyarországi marketingmenedzsere.

Palik Endre és Zsófi utazása a PalikExpeditions Facebook oldalon és Instagramon követhető.